Доказаха какво помни мозъкът от детството
Снимка: Shutterstock
Подсъзнателното, оказва се, има невероятната сила да запазва информация, която ние сме забравили отдавна на съзнателно ниво, пише Обекти.бг.
Ехото от загубен майчин език може да се види в мозъка десетилетия, след като езикът е бил чут, откри невронауката.
Канадско изследване тества момичета от китайски родители между 9 и 17 години, които са били осиновени в ранна възраст от френскоговорящи семейства.
Поради тази причина, тяхното излагане на китайски език е било минимално и те със сигурност не са имали съзнателен спомен за майчиния си език.
“Мозъкът на детето формира представи за звуците на езика, но ние искахме да видим дали мозъкът поддържа тези представи по-късно в живота дори човекът вече да не е вече изложен на езика”, обяснява Лара Пиърс, водещият автор на изследването.
Френско-говорящите момичета, осиновени от китайски семейства, са били сравнени с двуезични момичета, които говорят китайски и френски както и с друга група, която е била родена и отгледана само с френски език.
Резултатите изненадали учените напълно.
“Бяхме много впечатлени, че моделите на активиране на мозъка на осиновените китайски момичета, които напълно са изгубили или прекъснали връзката с езика, напълно са съвпаднали с моделите на тези момичета, които са говорили китайски от рождението си.”
Невронните структури, които поддържат този модел, са могли да бъдат придобити само през първите месеци от живота на момичетата.
Моделът напълно се е различавал от този при първата група на едноезични френскоговорящи момичета.
Източник: Psy Blog
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари